Mika

Nimi:
Lintilä, Mika Tapani

Ammatti / arvo:
hallintotieteiden kandidaatti

Syntymäaika ja -paikka:
15.04.1966 Toholampi

Koulutus:

  • ylioppilas 1986,
  • ylioppilasmerkonomi 1992
  • hallintotieteiden kandidaatti 2000

Työura / Elämäkertatietoja:

  • Pullakuskina
  • Rauhanturvaajana
  • Talouspäällikkö Pouttu oy:ssä

Eduskunta

  • Kansanedustajana 24.03.1999 –

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • valtiovarainministeri (Rinne) 06.06.2019–
  • elinkeinoministeri (Sipilä) 29.12.2016–05.06.2019

Vanhemmat:
toiminnanjohtaja Aaro Olavi Lintilä, emäntä Kaisu Helena Nissilä

Puoliso:
farmaseutti Pirjo Pikkukangas 1993 –

Lapset:
Jutta 1981, Netta 1993

Kotikunta:
Toholampi